شرکت پارلاق ایش تجارت

 

 

Parlak Ish Tejarat Co.

 

تماس

 

 

شرکت پارلاق ایش تجارت بعنوان نماینده رسمی شرکت Çelik Granül ترکیه ساچمه های شات بلاست کم کربن را وارد می نماید. این شرکت با دارا بودن انبار ایران، قادر به پاسخگویی به نیازهای مشتریان در مقادیر و سایزهای مختلف می باشد.

 

معرفی ساچمه فولادی کم کربن

ساختار بینیتی یک ریزساختار ایده آل برای تمیزکاری و آماده سازی سطوح می باشد. بینیت ریزساختاری است که (بر خلاف ساختار مارتنزیتی) بی نظمی کریستالی و تنش داخلی ندارد.

از طرف دیگر ترکهای داخلی ناشی از عملیات تمپرینگ که در فولادهای پرکربن دیده می شود، در این ریزساختار مشاهده نمی شود. توضیح اینکه جهت اصلاح ساختار و کاهش سختی ساچمه های فولادی پرکربن دو مرحله عملیات حرارتی انجام می شود. این عملیات منجر به ایجاد ترکهای داخلی می شود. این امر موجب افزایش عمر مفید ساچمه کم کربن تا حدود 40% نسبت به ساچمه پرکربن می شود. شکل زیر تفاوت دو ریزساختار را نشان می دهد.

 

 

 

ریزساختار بینیتی

ریزساختار مارتنزیتی

در طی فرایند شات بلاستینگ بواسطه کار سرد و وجود منگنز در ترکیب شیمیایی آن، سختی ساچمه کم کربن تا 45 HRC بالا می رود.

ساچمه های فولادی پرکربن پس از شکست به ذرات نوک تیز با سختی و شدت ضربه بالا تبدیل می شوند. این ذرات باعث ایجاد سایش در توربین و سایر قطعات دستگاه شات بلاست می شوند. لذا در صورت استفاده از ساچمه های کم کربن، هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه شات بلاست نیز کاهش می یابد.

 

مقایسه طول عمر

به منظور مقایسه طول عمر این دو نوع ساچمه از تست عمر استفاده شده است.

همانطور که در نمودار ملاحظه می شود، ساچمه پرکربن بعد از 1520 سیکل کاری به 50% عمر خود رسیده است. در حالی که ساچمه کم کربن پس از 2257 سیکل کاری به 50% عمر خود رسیده است. در نهایت، کارایی ساچمه کم کربن بر اساس تست فوق 5/48 درصد بیشتر از ساچمه پرکربن می باشد.

 

 

 جهت مشاهده مشخصات ساچمه ها کلیک کنید.